東欧・ウクライナポップスの窓

2026年6月..ウクライナに加えポーランド、ルーマニア、リトアニアなど東欧各国の最新チャートから上位から選んだポップス楽曲をその歌詞と共に紹介する東欧ウクライナポップスの窓。縦ノリで淋しげなメロディーから明るく楽しいポップサウンドまで奥の深いウクライナポップスなどを中心に、ジャズ基調でシックなポーランドやダンサブルで格好いいルーマニアのポップス音楽などを集めてます...最近週末の密度が濃く、更新頻度が落ちがちだったのですが、今後は少し余裕も出てくるかと思っています。

タグ:ブルガリア



ブルガリアのDARAさんと言えば
X Factor Bulgariaのシーズン4出身者で
ブルガリアのポップチャートではデビュー曲からチャート1位獲得。
デビューして10年、常連のヒットメーカーです。

ブルガリアの放送局の財政上の理由で今回3年ぶりの復帰ということもあり、
満を持して人気と実力を兼ね備えるDARAさんが国内選考会で勝ち抜きましたが、
国際的なプロデューサーを招き入れ、必勝態勢で臨んだそうです。
国内大会のステージと見比べると、圧倒的なパフォーマンスですね。

振りや格好の大胆さ、面白さ、キレ、カメラワークや細かい演技、
思いがどうのというより、楽しく分かりやすい。
各国代表を完成度の高さで制した感じです。
いや、これ一度見たら忘れないよね。



Някъде там те видях
И бързах да дотичам
Някъде по пътя спрях
Не знаех как да те наричам

Вдигаме високо знак
Но дали се вижда
Обърни се, вече спрях
Не помня как да те повикам

(*a)Дай ми
Минута, две
Дъх да си
Поема без да те чувствам
Сякаш трябва да те пусна

(*b×2)Сърцето ми остана някъде там
Май е късно да се връщам
Ти недей да идваш насам
Дай ми време да се търся

Времето лекува
Всичко е за добро
Твърде често те сънувам
И не зная защо

Исках да ти кажа,
Да сме отново едно
Но нещо ме разсея
И не помня какво

(*a)(*b×2)

Някъде там ще се спрем
И пак ще се погледнем



Влез, ако тихо влезеш в душа ми ще ти кажа влез
Ако тайно идваш в съня ми ще ти кажа влез
Ако нямаш смисъл нека аз ти давам влез, просто влез
Чуй, днес красиво е небе, светло е сърце
Чуй, ще съм нежна като цвете живо за любов
Чуй ако нямаш смисъл нека аз ти давам, чуй, просто чуй.

(*а×2)Алено, галено, цвеке мое шарено

(*b)Давам давам да да да давам ти
Жива ми сила да да давам ти

Твоите очици
Те ясни ми звездици
Аз съм роза без бодли
Чуй лунни ми сълзи
Знай че няма да боли
Слънце грее по зори
Любовта ми се събужда
Всеки ден една и съща
Сърце не ще предам
Лесно ще си простя
За всяка моя дума
Дето тебе наранява

(*а×4)(*b)



Дизайнерът каза: "Домът ви е лукс"
Но лукса са две туптящи сърца
И по-голямото легло не е плюс (Oh)
Ако е празно от твойта страна

И двамата не сме каквито бяхме преди

(*a)Преди теб бях кълбо от страх
Преди теб само за теб си мечтах
Преди теб бях разпръснат прах
Сега го знам, но защо и тогава не го разбрах?

Нищо не ни наранява така
Като мълчанието на любимия глас
И тази нощ пак ще заспивам сама
И тази нощ пак ще си мисля за нас

Годините минават, но любовта ни тежи
И двамата не сме каквито бяхме преди

(*a)

(*b×2)Преди теб, преди теб, преди теб

(*a)



私に近づくと火傷するわよ
という歌詞に相応しいか分からないクリップ。
確かにセクシーではあるけど滑稽なのがいいな。
なぜか安心感がある?

Вземи ми болката
Давам ти насладата
Нямам чувство за вина
Така че - внимавай

Напред-назад
Ако искаш, давай пак
И ти, и аз
Знаем как приключва т'ва

Няма да чакам да се обадиш ти
Нито ще плача, ако те няма
Вече е късно, можеш ли да летиш
Смелите скачат точно преди ръба

(*)(Напред - назад,
Ако искаш, давай пак)
С теб на ръба
Отпусни се, държа те
Няма правилен път
Смелите скачат точно преди ръба

Нещо става, какво направи с мен
Искам те все повече
Ако играеш с мен, бъди внимателен
И хищникът е в плен, взимам всичко

Напред-назад
Ако искаш, давай пак
И ти, и аз
Знаем как приключва т'ва

(*)

Сладко-горчиво, чувство лъжливо
То заблуждава и двама ни
Като гориво - лесно запалимо
И без да се разлива пак ще гори

(*)



声が綺麗なMONAさんの
前作に引続きフォークロア第2作目
クリップでは手話使っていたり、配慮が見て取れる素敵な作り。
こういう力強さがあることが大切ですね。

Имам нужда да поговоря
Понякога се чувствам толкова самотна
Знам че това не съм само аз
Всички сме хора на този свят
Любов е голяма в сърцето ми
Няма да боли, няма да боли

(*a)Ден след ден
Тук стоя, моля се
Да разбера коя ли е
Тръпката която пали нашата душа
Думите казани от болка са белязани в огъня
Ще изгоря да дам на всички топлина

(*b)Момата ти-ри-да-ри-рам
Силна е ти-ри-да-ри-рам
Смела е ти-ри-да-ри-рам
Видя си тя съдбата
Хората ти-ри-да-ри-рам
Силни сме ти-ри-да-ри-рам
Смели сме ти-ри-да-ри-рам
Вярваме в добрината

Има Някой, Той ми дава сила
Гледа ме отгоре, тихо се усмихва
Храм на светлина са моите очи
Пълна свобода са моите мечти
Любов е голяма сърцето ми
Няма да боли, няма да боли

(*a)(*b×2)


Зная че
Силата е със мен
Вярвам си във съдбата
Зная че
Ти си тук
Гледаш ме
Топлиш ми ти душата



Черни очи
Руса коса
Тебе чака
Либе мило

Малко време трябваше да разбера
Че за мен си като слънце в тъмнина
Твоя поглед винаги ще избера
Това е любовта

(*a)Сълзите изтривам бързо
И изчезва всеки враг
Пътят към върха е труден
Но мене не ме е страх
Искам да опитам още
От този сладък крах
Ще се променя

(*b×2)Вече спирам от болката да бягам
За любовта ли страдам
Там ще я открия мамо
Мамо мила мамо

(*c×2)Жива съм моля се
Моя глас да бъде чут
Всеки ден боря се
Бягам от мислите
Крия се в сенките
Там са моите мечти
Няма да изгубя пак
Вярата в себе си

(*a)(*b×2)

Вече спирам от болката да бягам
За любовт



歌手業って楽曲によって自分の地図にピースを埋めていく感じで
最初の一ピース目は自分の魅力が
一番反映されるよう配置されるだろうと思っています。

それと別に、ハイトーンの方が魅力的に感じる説があるので、
デビュー曲っておよそハイトーンが多くなり、
ベテランになるにつれて喉を大切に低音の多い楽曲になっていく。
特にライブとか始めると終わりまで声が持つように
無理せずアップテンポな曲とか用意していきますよね。
もちろん自信あればバラードも入れたりするのでしょうけど。

ということで、こちら本格的なデビュー曲のようですが
きちんとお金掛かっているクリップで、
すごくいい出来ではないかと思ってます。

ブルガリアのポップス界はなかなかケバく偏ってますが、
アラブっぽくない楽曲の方が好きな自分には
こういう感じの曲を歌っていって欲しいと思ってしまいます。

Връщам се в съня и те чакам
Всяка нощ пак към теб аз ще бягам

(*a)Носталгия си ти
И чакаш ме нали
Там където мрака ни дели
Носталгия си ти
Ухаеш на сълзи
Но нашата любов ще ни спаси

(*b)Ръката ми хвани и не ме оставяй
Не ме събуждай ти и не ме забравяй
В красиви спомени ще потънем двама
Сълзите ми текът ти си моята рана

Има как ти и аз да останем
Този миг тук с теб е безкраен

(*a)(*b×2)

Носталгия, носталгия, носталгия
Носталгия си ти…
Но нашата любов ще ни спаси

(*b×2)



Каквото и да пипна
на хиляди парчета чупи се
ако те обичам
и си близо до мен ще те нараня, зная

Ръцете ти ме галят
но по навик аз задушавам се
Искам да останеш
да си близо до мен без да те нараня

(*a)Няма нужда вече да се пазя
очите тъмни в теб се разтапят
Душата си цялата, вече всичко ти давам
без страх вече всичко ти давам

(*b×2)Виж как сърцето ме води към теб
и няма какво да го спре
посоката знае добре (всичко ти давам)

Доверих ти се толкова лесно
Играех го, да, ама всичко е честно
сякаш чаках да дойдеш точно ти

(*a)(*b×2)(*a)(*b×2)



(*)Пусни ме да избягам, бягам, бягам
искам да избягам, бягам, бягам
трябва да избягам, бягам, само кажи кога

Като в клетка живея, мисля за тебе
непрестанно те чувам, не знам как стигнах до тук
само теб сънувам, никой друг

Колко много опити с теб сме направили
да сложим край на тази любов не забрави
вече време е, казах ти, че ми стига

(*×2)

Ще ти липсвам ли, кажи
и струваше ли си всеки миг с теб
но какво ни раздели, кой кого нарани
аз и ти пак сами до безкрай ще се въртим

Колко много опити с теб сме направили
да сложим край на тази любов не забрави
вече време е, казах ти, че ми стига.

(*×2)

Oбърна моята представа
създадохме история
като в приказките двама
търсихме щастливия край
в сърцето ми ще бъдеш докрай

(*×2)



この厚いパッド音がブルガリアポップの
最近の流行りなんでしょうけど、結構好きです。
クリップいいね。格好いい。

Питаш ли какво ми е без теб?
Слагам си фалшивата усмивка!
Не се обаждай, всичко е наред,
минава време, с болката се свиква.

(*a)Дадох ти безусловна любов,
за която не беше готов.
Вече няма какво да делим,
тръгвам, за да не се разрушим.

(*b)Началото на края
идва, вече зная,
всичко е било за добро.
Времето да върна
няма нужда, зная,
всичко е било за добро.

Затворих и последната врата,
но ти намираш начин да се върнеш
и имаме си свои правила,
допусна ли те - бързаш да си тръгнеш.

(*a)(*b)

Достатъчно, достатъчно!
Каквото трябва ще се случи.
Достатъчно, достатъчно!
За добро е да приключим.

このページのトップヘ